Šikana

Hlavní stránka / Rodičovský manuál / Šikana

Šikana není hra 

Všude tam, kde se sdružují větší kolektivy dětí a je jedno, zda je to na školách, či na táborech, nebo ve sportovních oddílech, je přirozeností, že někdo chce vyniknout nad ostatními a někomu naopak zase vyhovuje se nechat vést. Vychází to z konkrétní povahy jednotlivce. Děti mezi sebou od ranného věku rivalizují, soutěží. V těchto situacích zjišťují své schopnosti, zjišťují, zda dokáží na sebe poutat pozornost, připoutat k sobě druhé, anebo zda dokáží ovládat druhé. Pokud dítě začíná zažívat pocit moci nad jiným a začíná pokoušet jakousi slast, potom v tomto okamžiku vnímám zárodek „zhoubné síly“, která je testována a zneužívána na úkor slabšího. Začíná to nenápadnými posměšky, postrkáváním o přestávkách, schováváním učebnic, sešitů apod. Je jen otázkou času, kdy se k tomu přidávají fyzické útoky, agresivní stupňující projevy, vyhrožování apod.

            Je velice znepokojující, že tento jev, který obecně nazýváme šikana, je dnes stále častější a stává se brutálnějším. Troufám si tvrdit, že tato skutečnost se dotýká každého školského zařízení. Praxe mi toto tvrzení jen potvrzuje. O to více mě znepokojuje, že pedagogické fakulty, které připravují budoucí pedagogy, učitele, vychovatele, neposkytují kvalitní informace související s tímto jevem, nevybavují budoucí pedagogy potřebnými nástroji na uchopení tohoto nežádoucího chování, nepředávají zkušenosti z praxe, nenabízejí žádné účinné strategie apod. A všichni víme, že první věc, na kterou každý pedagog v praxi narazí, jsou vztahy mezi dětmi. V současné době v našich českých školách vnímám mnoho signálů, které mi jasně deklarují, že vztahy mezi dětmi jsou často pokřivené, nezdravé a pedagogové cítí jakousi bezradnost, bezmoc, možná strach.

            Považuji za nutné se zamyslet, jak máme rozumět pojmu šikana, co to vlastně je? Upřímně, nemám rád poučky, definice. Z vlastní zkušenosti vím, že toto slovo je často zneužíváno a nesprávně vykládáno. Z mého pohledu vidím šikanu jako cílevědomou a připravenou akci s cílem někoho ponížit, někomu ublížit a nemusí to být jen po stránce fyzické. Šikanou může být i dlouhodobé zesměšňování, ironizování. Šikana může mít i závažnější projevy, třeba opakované vynucování si nějaké činnosti, kterou dotyčný nechce dělat. Může jít i o vydírání. Projevů šikany je samozřejmě mnohem více a mohou být nositeli brutálních až kriminálních odstínů. V praxi je velice nebezpečné, že tyto projevy okolí vnímá jako „legraci“. Proto je nutné a potřebné vědět, že rozdíl mezi šikanou a škádlením je veliký. Jestliže svého kamaráda škádlím, tak očekávám, že to bude legrace nejen pro mě, ale i pro něj. Ale když vidím, že to jako legraci nebere, že ho to zraňuje, pak je mi to líto a omluvím se mu. U šikany je to obráceně. Tam jde útočníkovi o to, aby druhému ublížil, aby ho zranil, a má z toho radost. Nejenom, že se mu neomluví, ale opakuje to a většinou v násilí přitvrzuje ….

            Šikana je velice závažná věc, v řadě případů se stává trestným činem. Utrpení šikanovaných dětí je nepředstavitelné. Jeho následky na těle i duši může nést dítě po celý život. Proto si v závěru dovolím dát několik rad rodičům šikanovaných dětí.

 

- Vždy zachovejte klid

- Zjistěte si, nebylo-li Vaše dítě někdy, i v minulosti terčem šikanování

- Ptejte se dítěte s cílem, zda se mu nepřihodilo něco nemilého. Nezapomeňte podotknout, že se vůbec nebudete zlobit, řekne-li Vám dítě jakoukoliv nepříjemnou věc

- Zjišťujte fakta o tom, co se přihodilo

- Mluvte nejen s dítětem, ale také s jeho učitelem a jinými lidmi, kteří Vám mohou být prospěšní svými informacemi. Můžete se obrátit na středisko výchovné péče, pedagogicko-psychologickou poradnu, orgán sociálně právní ochrany dětí. Také můžete využít Linku bezpečí 116 111 anebo poradnu na webových stránkách www.minimalizacesikany.cz        

  

                                Mgr. Jiří Maléř

 


RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2021