Máme doma prvňáčka

Hlavní stránka / Rodičovský manuál / Máme doma prvňáčka

- V čem je 1. třída výjimečná?
- Jak se s dítětem efektivně připravovat do školy?
- Jak motivovat?
- Domácí příprava hrou

Nástup do školy znamená velkou změnu nejen pro dítě samotné, ale i pro celou rodinu, říká Mgr. Jitka Weinfurterová, učitelka 1. stupně ZŠ Úprkova Hradec Králové.

     Mateřská škola vede dítě k samostatnosti, učí ho respektovat pravidla, připravuje dítě na školu rozvíjením jemné motoriky, smyslového vnímání, řeči. Velký prostor zde zaujímá hra.

     V první třídě vstupuje dítě do nového prostředí školy. Stává se členem nového kolektivu, žákem se vším všudy. Hra se postupně mění v povinnosti. Musí splnit zadanou práci, která je navíc hodnocena. Učí se znalostem (číst, psát, počítat…), je vedeno k osvojování životních dovedností - ke spolupráci, schopnosti kompromisu, sebehodnocení, samostatnosti v jednání, aktivnímu přístupu, zodpovědnosti…  Často se samo srovnává (nebo někdy bývá srovnáváno – pozor na to!) s ostatními. To může velmi narušit jeho sebedůvěru, může mít pocit, že to nezvládne, příliš brzy rezignuje. Proto je potřeba chválit a chválit, upozorňovat na to, co se povedlo. Zažít úspěch, to je v první třídě to nejdůležitější!

     Rodiče mají často obavy a stres z toho, jak jejich dítě bude vše zvládat, jak obstojí v kolektivu, jak si tzv. sedne s paní učitelkou/panem učitelem. V první třídě ale nejde tolik o učení, jako spíše o prožitek úspěchu, o radost a o nadšení.

     To, že se většina dětí  do první třídy těší, je přirozený jev. Proto by rodiče měli touhu dítěte po poznání podporovat a rozvíjet. Nezastupitelnou úlohu zde má každý rodič.

Jak se tedy efektivně připravovat s dítětem do školy a co je důležité pohlídat? Je důležité, aby byl věnován pravidelně určitý čas odpolední přípravě do školy s dítětem. Ideální čas je po příchodu ze školy domů, kdy by měl čas dítěte rodič zorganizovat tak, aby od učení neodbíhalo na záchod či k jídlu a pití. Pokud jsou v rodině dvojčata, školní příprava by měla probíhat najednou, např. u jednoho většího stolu.

Je také třeba nepodcenit začátek čtení, hodně chválit, projevovat zájem, protože pochvala je ta nejlepší motivace. Také pravidelné večerní čtení pohádek podporuje slovní zásobu a motivaci dítěte ke čtení.

Jaké„vychytávky“ a pomůcky mohou rodiče využívat a jak si poradit s neklidným dítětem? Venku lze využít jako pomůcku cokoliv, např. čtení nápisů na domech nebo na nákupu, k počítání lze doma využít různé stolní hry, karty apod.

Jak tedy svého prvňáčka vhodně motivovat, aby měl z chození do školy radost? Je třeba podchytit radost z úspěchu, poukazovat na to, v čem je dítě dobré a příliš nekritizovat, protože dětská dušička je velice citlivá. Je dobré s dítětem vždy rozebrat chyby, aby se naučilo pro příště chybu rozpoznat a více poukazovat na to, co se povedlo.

V čem být důsledný a v čem naopak nechat malá rozhodnutí na dítěti? Rodič by měl dohlížet na to, aby dítě úkolu věnovalo potřebný čas. Měl by vždy od dítěte vyžadovat kvalitní práci a snahu a naopak nebrat lajdáctví (např. nechat předělat úkol apod.).

Jak se projevují tzv. poruchy učení jako dyslexie a dysgrafie a kdy je ten správný čas na jejich odhalení? Tyto poruchy by měla odhalit třídní učitelka/učitel, většinou se dají poznat nejdříve ve 2. třídě.

Jaké nároky budou v 1. třídě na dítě kladeny, jaké návyky či povinnosti by mělo mít dítě zažité z domova? Dítě by mělo být z domova vedeno k samostatnosti, aby bylo schopné připravit si školní tašku na druhý den samo, mělo by být zvyklé si po sobě uklidit (ustlat, uklidit po sobě pyžamo apod.). Dítě by mělo být vedeno k pomoci s drobnými pracemi v domácnosti, lépe si totiž zvykne na školní povinnosti.

Na co klade důraz dnešní ŠKOLA, jak pracovat na vztahu „rodič vers. učitel = partner“ a jak řešit případné problémy ve škole? Pokud se vyskytnou problémy, měl by rodič zajít do školy a dát najevo svoji vstřícnost k řešení. Je také přínosné účastnit se různých školních akcí a poznat se tak tzv. na neutrální půdě.

Co především by si měl rodič uvědomit, je, že stresované dítě není schopno podat dobrý výkon, že udělat chybu je přirozené a že každý má na chybu právo.

-em-

 


RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023