Hyperaktivní dítě

Hlavní stránka / Rodičovský manuál / Hyperaktivní dítě

Máme doma hyperaktivní dítě…

 

          Četnost takového konstatování není dnes právě malá. Rodiče tuto zprávu dostávají od odborníků v poradenských zařízeních, kde jsou také poučeni, jak o takové dítě pečovat. Skutečnost však tak jednoduchá není. Smířit se s tím, že moje dítě je jiné, není snadné. Rodiče, dávno před návštěvou odborníka tuší, že něco není v pořádku. Ale proč to honem řešit? Vždyť dítko je jen trochu živější, ale jinak zdravé jako řípa. Jen se občas vzteká v supermarketu, rozbíjí hračky a nevydrží chvíli v klidu. To přece dělají všechny děti! A tak se návštěva odborníka odkládá. Ovšem s nástupem dítěte do školských zařízení (MŠ, ZŠ) se situace mění. Najednou jsou rodiče denně informováni, že je jejich dítě nevychované, nezvladatelné, neklidné, že trápí ostatní děti, odmítá spolupracovat, vzteká se, je tvrdohlavé apod. A tyto ohlasy slyší stále častěji i ze svého okolí. Rodiče jsou bezradní. Pedagog či dětský lékař doporučí rodičům návštěvu poradenského zařízení. V této chvíli přichází na řadu odborník (psycholog, speciální pedagog, psychiatr, neurolog) a stanovení diagnózy, které zpravidla potvrdí ADHD, což je syndrom poruchy pozornosti a hyperaktivita. Jedná se o lehké poškození centrální nervové soustavy, ke kterému může dojít v době před narozením dítěte, při porodu nebo do jednoho roku dítěte. Příčiny mohou být různé a v některých případech nelze příčiny přesně stanovit. Základní diagnostikou to však nekončí. Rodiče jsou poučeni, co je pro jejich dítko vhodné a co ne. Odborník doporučí výchovné a speciálně-pedagogické postupy, které mají na hyperaktivitu vliv. Důležité je také stanovení vhodného denního režimu, jednotné rodičovské výchovy, důsledné dodržování hranic a hlavně jednotného postupu rodiny a školských zařízení.

         Rodiče odcházejí z odborného pracoviště náležitě poučeni. Ale jsou uklidněni? Jak to budou zvládat? Jak vysvětlí všem okolo, že se nejedná o pouhou nevychovanost? Najdou pochopení a podporu? A zde je vhodné dát místo pro názory rodičů hyperaktivních dětí:

        Většinou se shodujeme v tom, že tyto děti jsou velmi náladové, někdy jsou milé a „hodné“ jako ostatní děti, až si někdy myslíme, že je přece jen vše v pořádku a problémy odezněly. Jindy jsou ale vzpurné a neposlechnou ani pod pohrůžkou jakýchkoliv trestů. Nepomohou ani tresty fyzické. A tak jako rodiče stále napomínáte, vyhrožujete a občas i potomka plácnete, ale vše bez nějakého většího či trvalejšího efektu. Často propadáte beznaději, zda se to vůbec někdy zlepší. Mezi příbuznými a známými to ještě jde, protože znají Vaše dítě i „z té lepší“ stránky a většinou o Vašich problémech něco vědí. Ale mezi cizími lidmi, kteří Vás vidí poprvé, např. v dopravním prostředku nebo v obchodě, je situace nejhorší. Lidé se po Vás ohlížejí a (v lepším případě) si pouze myslí, něco o nevychovaných dětech, případně „Spratcích“ apod. Občas někdo utrousí, aby Vás povzbudil: „No, hlavně, že je zdravý, viďte?“ A Vy se jen rezignovaně usmíváte na všechny strany…

          Dnes však máme více možností než dříve, jak situaci řešit, můžeme si vybrat školu, pedagogickou poradnu, psychologa či jiného odborníka, který pomůže a poradí. Můžeme si vyměňovat zkušenosti a rady i v různých klubech (např. v Domečku již několik let úspěšně funguje „Klub rodičů hyperaktivních dětí a dětí s poruchami učení“, kam může přijít úplně každý). Nejdůležitější asi je uvědomit si, že v tom člověk není sám a situace není neřešitelná, potřebujete jen hodně podpory, pochopení a energie věnované takovým dětem. Většina rodičů ale tento „běh na dlouhou trať“ s láskou podstupuje.“

                      Každý rodič chce pro své dítě to nejlepší, jen někdy neví, co udělat, aby se jeho ratolest cítila šťastná a spokojená. S čistým svědomím můžeme říci, že pro hyperaktivní dítě je tím nejlepším veliký kopec lásky, porozumění a trpělivosti. A pro rodiče? Povzbuzení, vzájemné sdílení a nové poznatky. Toto mohou načerpat ve společnosti rodičů dětí s ADHD.

 

 Irena Dyntarová, Alena Potočková

 

 

 

 


RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022