Rodina a finance

Hlavní stránka / Rodičovský manuál / Rodina a finance

Rodina a finance

Zadlužení českých domácností je velký problém, proto je třeba tomuto tématu stále věnovat pozornost. Nejlépe je bezpochyby potížím s financemi předcházet. Základem prevence je tvořit si osobní či rodinný rozpočet. Jednoduché postupy, jak si vytvořit dobrý rozpočet, najdete snadno a rychle na internetu.  Nemůžu nezmínit základní pravidlo, které je vlastně velmi jednoduché a zdálo by se jasné, ale ne vždy tomu tak je - žít přiměřeně svým příjmům.

Dále je třeba při nakládání s financemi dát si pozor  –  na nekvalitní finanční poradce (ověřit si jeho zkušenosti, koho zastupuje apod.)na špatné pojištění (neplatíte více než je třeba, neexistuje výhodnější pojištěné?), finanční nevěru (jeden z manželů dělá dluhy, aniž by o tom ten druhý věděl), ručitelské závazky (někomu se zaručím a on pak nesplácí, je třeba dobře zvážit), řešit případné udělené pokuty hned, kontrolovat, zda platíte správně různé poplatky. Důležité je také hlídat si, kam se doručuje pošta, aby Vám neunikly důležité písemnosti.

Když už se musíte zadlužit -  preferujte bankovní nebo “značkové” nebankovní společnosti, vycházejte z RPSN – obsahuje všechny poplatky, čtěte smlouvy, případně se poraďte s odborníkem, zvažte dobře své možnosti splácet, abyste tzv. nevytloukali klín klínem. Pokud se dostanete do situace, kdy nemůžete splácet, komunikujte s věřiteli a přebírejte poštu. Informujte je o své nepříznivé situaci, plaťte pravidelně i menší částku.

Finanční potíže – můžou začínat prodlením, pokračovat soudním řízením a skončit exekucí, která na Vás bude nařízena.

Pokud už máte finanční potíže, je třeba začít jednat, tyto potíže samy nezmizí!!! Existují poradny, kde Vás seznámí s tím, jaké jsou možnosti řešení těchto problémů, kde zjistíte, jaké máte dle zákonů povinnosti, ale také jaká máte práva (co Vám exekutor nemůže zabavit, jaké jsou druhy exekuce apod.).

Vždy se doporučuje pokusit se jednat s věřiteli (s lidmi - společností, které dlužíte), žádat snížení splátek, jejich pozastavení apod.  Je dobré se zamyslet, zda Vám někdo nemůže v této situaci pomoci – rodina, přátelé apod. Někdy může být řešením konsolidace dluhů.  Je třeba reagovat na případné dopisy od věřitelů, soudu a exekutorů. I v případě, že již je na Vás nařízena exekuce, můžete reagovat a pokusit se jednat s exekutorem. Některé životní situace mohou být i důvodem pro odklad či zastavení exekuce. Když ostatní možnosti nefungují, může být řešením i tzv. osobní bankrot, pokud splníte podmínky a úspěšně oddlužením projdete, můžete to znamenat nový start bez dluhů.

Kam se jít poradit?

sociálně-právní poradentsví RC Domeček dle telefonické dohody

          občanské poradny http://www.obcanskeporadny.cz/

          poradny v rámci Charity ČR http://hk.caritas.cz/

          Poradna při finanční tísni http://www.financnitisen.cz/

 

Kde najdete užitečné informace?

 


RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022